Léčebné konopí jako účinné analgetikum

Pěstování a distribuce konopí je v Česku a v dalších zemích unie regulována a definována legislativou. Na konci roku 2012 prošla schvalovacím procesem novela zákona o legalizaci předepisování této rostliny pro léčebné účely. První elektronický recept byl v souvislosti s léčebným konopím vydán koncem roku 2014 a od tohoto data jej lékaři předepíší zhruba čtyřem stovkám pacientů za rok.

narkotikum

Za největší problém považují pacienti cenu distribuovaných výrobků, která se stále pohybuje v rozmezí od padesáti do sto padesáti korun za jeden gram, přitom měsíční dávka často přesahuje povolený limit vydaný Ministerstvem zdravotnictví, což je 180 g. Někteří lidé to řeší nelegální cestou, nakupují na černém trhu nebo si pěstují konopí doma. Odhaduje se, že v průběhu roku 2016 využilo drogu pro léčebné účely, většinou k potlačení bolestí, necelý milion lidí v Česku, tedy téměř každý desátý Čech.

Ministerstvo zdravotnictví obdrželo již několik petic a otevřených dopisů za legalizaci těchto látek a tímto tématem se také zabýval tým politické strany Pirátů, která má distribuci marihuany mimo jiné ve svém volebním programu.

K čemu se vlastně účinná látka využívá

Bolestivé stavy – bolest je vnímána jako velmi negativní prožitek, který nás upozorňuje, že něco není s naším tělem v pořádku. Tato teorie je pochopitelně bernou mincí pro hledání příčiny chorob, někdy však přetrvává i v době, kdy již probíhá léčebný proces. Látky obsažené v léčebném konopí mohou efektivně pod dohledem lékaře specialisty výrazně bolestivé stavy http://www.pvl.cz/portal/sap/ zmírnit. Týká se to především chorob pohybového ústrojí ve spojení s jeho degenerativními změnami, poúrazových stavů a některých onkologických chorob.

rostlina

Těžké úrazy páteře – neurologická onemocnění a komplikované úrazy s poraněním míchy, případně úrazy hlavy, Parkinsonova choroba a roztroušená skleróza jsou další indikací, kdy se uplatní specifické vlastnosti látek obsažených v této rostlině.
Dermatologická léčba – ve formě vnější aplikace pro léčení kožních chorob a poškození sliznic urychluje hojivý proces a působí jako ochranná bariéra před vznikem a rozvojem infekce.