Jak je to s tím odškodněním?

Pokud má člověk tu smůlu, že je jeho let významněji zpožděný, může se v některých případech utěšovat alespoň tím, že mu za to vzniká nárok na finanční kompenzaci. Tedy že dostane od provinivšího se dopravce určitou sumu peněz jako jakési ‚bolestné‘.

Ovšem došlo-li ve vašem případě ke zpoždění letu, jímž jste někam mířili, ještě nejásejte. Protože je tu několik věcí, jež onu zdánlivě banální záležitost komplikují.
lidé v hale

Předně musí být oním zpožděním vinen sám dopravce. Třeba tím, že nepřistaví letadlo, nesežene posádku, něco se mu na letadle porouchá,… Pokud je totiž zpoždění zapříčiněno nepřízní počasí, přírodní katastrofou, bezpečnostní situací, omezením letového provozu nebo stávkou třetí strany, je povinnosti platit logicky zproštěn. V tom je nevinně.

Dále musí jít o některého z jasně daných dopravců. Tedy o leteckou společnost z některé země, jež je onou evropskou regulací dotčena, tedy z Evropské unie, Norska, Švýcarska nebo Islandu, pro něž to platí bez výjimky, případně i o jinou leteckou společnost, jež provozuje lety v rámci tohoto území nebo z něj směrem pryč. Jiní dopravci se uvedenou regulací řídit nemusí, ti mají vlastní podmínky nebo se řídí zákony jiných zemí.

A nakonec ještě hraje roli i délka takového zpoždění. Protože minuta sem a minuta tam nehraje roli, minimální délka je regulací rovněž jasně stanovena.
odletová tabule

Pouze jsou-li splněna všechna nezbytná kritéria, může se pasažér zpožděného letu těšit na kompenzaci. Jež podle délky zpoždění a vzdálenosti počáteční a cílové destinace může dosáhnout až šesti set eur. I to je taxativně dané.

A nakonec je nejednou třeba vyřešit ještě jednu záležitost. A to tu, že ne všem dopravcům se chce platit. Někdy tito nemíní dát ony peníze bez pomyslného ‚boje‘ a tak se vymlouvají na příčiny, jež nemohli ovlivnit, nebo zarytě nekomunikují a doufají, že to pasažér nakonec vzdá, že rezignuje.

A pokud se takový cestující za zpoždění letu kompenzace nedočká, nezbývá mu, než se soudit.

K čemuž je logicky nejlepší využít služeb právníků, kteří se na tuto problematiku specializují a kteří mu v mnoha ohledech usnadní život. A vzhledem k tomu, že si berou provizi pouze v případě, že jsou s vymáháním úspěšní, je dobré se svěřit do jejich rukou. Je to daleko jednodušší a jistější, než se vláčet po soudech coby laici, kteří mají logickyy daleko menší šanci na úspěch.

4.3/5 - (3 votes)